The EXB-2HV202JV is a Chip Resistor Array.
Parametrics
EXB-2HV202JV specifications: (1)Product Category: Resistor Networks & Arrays; (2)RoHS: Details; (3)Product Type: Arrays; (4)Circuit Type: Isolated; (5)Number of Resistors: 8; (6)Resistor Values: 2 KOhms; (7)Tolerance: 5 %; (8)Power Rating: 0.063 Watt; (9)Temperature Coefficient: 200 PPM / ℃; (10)Package / Case:1506; (11)Dimensions: 1.6 mm W x 3.8 mm L; (12)Termination Style: SMD/SMT; (13)Packaging: Reel - 7 in; (14)Series: EXB2.
Features
EXB-2HV202JV features: (1)High density: 8 resistors in 3.8 mm×1.6 mm size (EXB2HV); (2)Improvement of placement effi ciency: Placement effi ciency of Chip Resistor Array is two, four or eight times of the fl at type chip resistor.